Hvem kan søge legatprisen

Hvem skal have FIG´s talentpris

Statutter for

FIGs Talentpris

indstiftet den 17. april 1990
 
FIG's bestyrelse har vedtaget følgende for talentprisen
 
·         FIG's Talentpris uddeles én gang årligt og består af et kontantbeløb på 3.000 kroner og en Kay Boyesen Fugl med indgravering af navn og årstal.
 
·         Prisen uddeles på FIG's repræsentantskabsmøde i april måned.
 
·         Prisen gives til en ung, talentfuld idrætsudøver i Gladsaxe, som har vist lovende takter til en fremtidig karriere inden for idrætten.
 
·         Alle FIG's medlemsforeninger og enkeltpersoner kan hvert år indsende forslag til modtager af talentprisen.
 
·         Forslag til prismodtager skal være FIG's bestyrelse i hænde senest den 1. marts.
 
·         Forslag til prismodtager skal være begrundet og indeholde oplysninger om talentets hidtidige resultater samt beskrivelse af talentets muligheder inden for sin idræt.
 
·         Den til enhver tid siddende bestyrelse i FIG udvælger suverænt prismodtageren blandt de indkomne indstillinger. Valget kan ikke påklages til nogen instans.
 
-  o - o - o - o - o - o - o -
 
FIG's Talentpris er tidligere givet til:
 
1990: Rikke Sandhøj Olsen, C.C. Gladsaxe / cykelløb
1991: Jan Bielecki, Bagsværd Atletik Klub
1992: Peter Kreutzfeld, AB / tennis
1993: Janne Jensen, Gladsaxe Bordtennis Klub
1994: Jens Romlund Nielsen, Gladsaxe IF Håndbold /  Gladsaxe/HG
1995: Carsten Scales, Nybro-Furå Kano-og Kajakklub
1996: Herdis Preil, Gladsaxe Kano & Kajakklub
1997: Anne Munch Larsen, AB / tennis.
1998: Camilla Søemod, Gladsaxe Bueskytte Klub
1999: Lasse Bork, Bagsværd Roklub
2000: Louise Jansen, Gladsaxe Idræts Forening / svømning
2001: Henrik Asperup, Gladsaxe Billard Klub
2002: Michaela Nielsen, VKV Gladsaxe / volleyball
2003: Kristian Ørnsø, Bagsværd Atletik Club
2004: Emil Bigler Sørensen, Gladsaxe Ishockey
2005: Andreas Bube, Bagsværd Atletik Club
2006: Andreas Granskov Hansen, AB / fodbold
2007: Markus Hansen, Bagsværd Vægtløftnings Klub
2008: Andreas Due Otto, Gladsaxe Karate Klub
2009: Anders Blume, Gladsaxe Idræts Forening / svømning
2010: Keiran Araza, Gladsaxe Skøjteløber Forening
2011: Josefine Rytter, Bagsværd Atletik Club
2012: Ida Villumsen, 361 Kano og Kajakklub
2013: Fazan Ahmed, AB - Cricket
2014: Pernille Brandstrup Knudsen, Gladsaxe Kano og Kajakklub
2015: Joachim Rosbo, Bagsværd Atletik Club
2016: Tobias Holmelund, Gladsaxe Softball og Baseball Klub
2017: Victoria Bierre, Gladsaxe Idræts Forening / svømning
2018: Alba Diget Hollederer, Gladsaxe Taekwondo Klub